2009. május 15., péntek

Királyháza (Börzsöny)

'09.05.15.
Rég’ vót ily: péntek dele múlott már, s én még döntést nem hozék e napi hegyi menetről. Elkövetkező hét végén Balaton óriás tavának partjára készülvén családdal nem lesz mód vándorolnom szeretett hegyeimben, ilymód’ e héten lábaim erejét el nem veszejteni mennem vóna jó – nomeg énem is vágy’ lankákat látni, friss levegőt szippantani.
Izzó a lég, fejem töröm hová, s miként. Ekkor jő az hasznos gondolat mintegy megvilágosodásként: drótszamáron vágtatni Diósjenő falvából Závozon átal Királyházáig, s amonnét vissza. Robotot elhagyom hamar, s odahaza sebbel szekérbe hajítom drótszamaram, s már hajtok is Börzsöny hegyeibe legott.
Hol már annyiszor, mostan is elhagyom hű szekerem, honnét két kerékre pattanván utam indul hegynek fel. Lábamon új izmokra lelek, ’mint feszülve haladok csendes magányomban véget nem érő meredélyen, s azon izmok munkája légszomjat okoz nékem. Závoz magasa felé csapás rövidít – oktalan arra térek, bízván könnyebb haladásban, ám sűrű cserjésbe jutván kerék akad, tekerni azon nehéz lészen. Nyergéből pattanok, s oldalamon tolván ideig emigyen jutok közelébb závozi oromhoz. Nemsoká drótszamárra felhágok, s esmét tekerve jutok fel amoda, honnét ellátni messzi cserháti hegyek csúcsaira, s Börzsöny keleti lankáira. Kulacsom ragadom, s nagyokat kortyolva élvezém látványát szeretve imádott hegyeinknek, majd ’mint érizém erőm tovatekerni, lejtők felé haladok. Eminnen hosszan gurulok szekérúton alá, min eccerre éles kanyart követőn Kemencze patak mellé juték. Ez út enyhe lejtést kapván soká kanyarog Királyházáig, mentén meg-meg állván forrás, avagy tengerszem mentén pihegni, s csodálni látványt, mi jut nékem. Lelkem boldog – mi végett jövék, megkapom. Királyházán nem időzék (t’án csak kulacsom húzom), majd visszútra kapok. Annak látványa ellentétesen haladván is csodás! Az mi még véráramot gyorsít elébb Kemencze patakon elhagyván éles meredek Závoz felé fel, majd oromra felérvén hosszú meredek, mi onnét levezet. Azon drótszamár őrült lendületet kap, melynek gátat alig szabok, s ílymód’ ver szívem hevesen, minden kanyar előtt egyre vadabbul. Arczomnak rovarok hada csapódik, kenődve széjjel azon, s hagyván veres nyomot maguk után. Vad száguldást hirtelen eljövő csend követi, midőn falu határába visszaérvén nyeregből szállok alá, s izgatottságtól remegő lábaimon megállni próbálnék.

2009. május 10., vasárnap

Kemence patak (Börzsöny)

'09.05.09.
Nagyon vártam az első sátorozást! Apuci már csak a jó időtől tette függővé, hogy mehessünk vele mi is és most már tényleg meleg van, úgyhogy mehetünk!
Délutáni alvásunkból Noémivel együtt indultunk megkeresni Aput, aki Forma1 időmérőt nézett a nappaliban (Anyuci barátnőkkel vásárolni ment). „Mikor indulunk a hegyekbe, Apu?” kérdeztük Noémivel együtt. „A hátizsákokat bepakolom és már indulhatunk is!” válaszolta ő és már csomagol is az útra.
Hamar elindultunk és autóztunk a napsütésben a Börzsöny felé. Már sokszor játszottuk otthon, hogy elmegyünk kirándulni, sátorozni Noémivel, de ma ez már igazi sátorozás lesz Apuval! Előbb Diósjenőn még kerestünk egy cukrászdát, hogy fagyizhassunk – egy kis utcában Apuci talált is egyet. Kevés féle fagyi volt kapható, de citrom volt, Noémi azt választotta én pedig mint mindig követtem nővérem döntését. Persze nem is én lettem volna, ha a második nyalás után el nem botlottam volna a cukrászda kertjében és a szinte ép gombóc fagyi a földre ne esett volna. Apu így visszament magának kávéért és nekünk hozni fincsi sütiket, amiből Noémi is kért kóstolót. Amikor Noémi befalta a fagyiját, visszaültünk az autóba és most már tényleg a hegyek közé mentünk.
Ez már a fák, állatok birodalma! Kíváncsian kukucskáltunk ki a kocsi ablakán és kutattunk Apuval együtt esti táborhely után. Egy fahíd előtt kis földút vezetett hegyre fel, ott leálltunk egy kicsit és körbe sétáltunk. Először egy kis tavacskára leltünk, amit (ahogy Noémi mondta) békanyál borított (de inkább bele sem gondolok, hogy mennyi béka kell ennyi nyálhoz…), aztán meredek hegyoldalban kis kőből épített forrás is csordogált, amihez felmásztunk. Mégis Apu szerint sátorozni nem az igazi ez a hely – és nekünk sem tetszett annyira, hogy itt töltsük az estét. Úgyhogy tovább autóztunk és Királyházát elhagyva (kérdeztük is : itt lakott a király?), ahol legelésző lovacskákat is láttunk az út mellett, már hosszan a Kemence patak mellett haladtunk. Tetszett nekünk nagyon ez a patak, úgyhogy nagyon megörültünk, amikor Apuci újra megállt az autóval és most már tényleg szép rétre leltünk! Mondtuk is azonnal, amikor kiléptünk a fűre, hogy táborozzunk itt!
Faház a rét egyik szélén, nagy gazban arrébb egy másik – egyik sincs igazán jó állapotban. Padok, asztalok fából, tűzrakók kőből. De ami a legfontosabb: a lábunk alatt csörgedezik a patak! Szaladtunk is azonnal Noémivel a partjára és máris dobáltuk a kavicsokat (mit kavicsokat? Köveket!) a vízbe és kacagtunk, ahogy azok nagyokat csobbantak. Felfedeztünk egy kis „szigetet” is a patak közepén, ahová be is merészkedtünk mindketten és hívtuk Apucit is. Csoda jó játék ez! Azért a sok ugrálás közben egyszer véletlenül sikerült belelépnem a patak vizébe, de szerencsére nem ázott el nagyon a cipőm. Visszamásztunk a meredek hegyoldalon a rétre (na itt hányszor huppantam még el az este folyamán!) ahol egy forrást is találtunk. Hogy annak milyen hideg volt a vize! Hidegebb, mint a pataké, pedig az is igazán hűvös volt. Ide azért visszajártunk még többször, hiszen két oldalon is csordogált belőle a víz és oda is köveket kellett dobálni, nomeg kezet is itt mostunk, amikor piszkosak lettünk. Apu még egy kicsit lejjebb a tisztáson talált egy nagy kanyart a patakban, ahol nagyon mély és széles volt a víz. Ott nagyon sok időt töltöttünk kavics dobálással, amibe Apuci is beszállt. Az ő kövei csobbanták a legnagyobbakat, sőt még a sziklás hegyoldalra is feldobta azokat, ahonnét visszapottyantak a vízbe nagy hullámokat vetve. Ez nagyon tetszett mindkettőnknek. Egy nagy kidőlt fa keresztben feküdt a patakon, arra Apu felügyelete mellett és az ő segítségével kimásztunk mindannyian, onnét néztük a vizet, amiben helyenként ebihalakat is felfedezett Noémi.
Ideje volt már sátrat állítani, ami persze Apuci feladata volt. Addig mi Noémivel labdáztunk egy kicsit, de sajnos egyszer a kemény labda pont az arcomba pattant vissza a földről és orrba talált. Noémire haragudtam, pedig ő nem is tehetett róla. A sátor hamarosan állt is, de megbeszéltük, hogy alvásig nem megyünk be, mert csak összekoszolnánk a piszkos cipőinkkel és utána hogy aludjunk benne a tiszta hálózsákokkal? Apu kis tüzet rakott az egyik kőből épített tűzrakóba és Noémi el is kezdett játszani a lángokkal – persze szülői felügyelettel. Aztán amikor már lángolt a botjának a vége, akkor Apu inkább elkérte tőle a botot és visszamentünk a patakpartra játszani – az a nekünk való! Rövid kavicsdobálás után visszatértünk Apuhoz és vacsorázni kezdtünk. Noémi sütött egy nagy virslit magának és én is kaptam nyársat, amin egy másik virslit sütögettem én. Mellette még mindenféle finomságot ettünk, amit Apu az asztalra kipakolt. Kezdett sötétedni és az idő is hűlt, úgyhogy először felöltöztünk melegebb ruhákba, aztán mire besötétedett fogat mostunk, megmostuk a kezünket, arcunkat a hideg forrásvízben, majd bemásztunk a sátorba. Apuval még társasoztunk egy kicsit (a második körből én már kimaradtam, csak Noémi és Apuci játszották), aztán hálózsákjainkba bújtunk és betakaróztunk a meleg pokróccal is. Elemlámpáinkkal még sokat világítgattunk egymásra (ez is nagyon vicces játék!), aztán ideje lett volna elaludni – Noémi szeretett volna, míg én nem. Piszkáltam is sokáig. Apu a sátor előtt borozgatott a tűz mellett és krumplit sütött hamuban magának. Sokszor hívtuk őt apró-cseprő dolgok miatt, mígnem aztán be nem jött hozzánk aludni. Az egyetlen pelust, amit hoztunk nekem, sajnálatosan telekakiltam, amit nem is tudtam titokban tartani, mivel a sátrat belengte a szag, így mikor Apuci bejött egyből megérezte. A gond csupán az volt, hogy nem volt csere. Így Apuval megbeszéltük, hogy éjszaka nincs pisilés, csak akkor, ha felébresztem Aput és együtt megyünk majd ki az erdőbe. (és Apu másnap reggel büszke is volt rám, hogy tartottam a szavamat!) Még egy kicsit kacarásztunk a sötétben, de aztán szép csendben mindenki álomba szenderedett. Éjszaka még egyszer felébredtünk arra, hogy Apu kimegy a rétre egy kicsit, de egyből vissza is aludtunk.

Reggel furcsa mód én aludtam tovább (nem jellemző rám) – Noémi már korán felébredt Apucival és beszélgettek a sátorban. Aztán 7 óra körül felébredtem én is és elkezdtünk pakolni egy rövid játék után. Kint nagyon hideg volt – fáztunk mindketten Noémivel. Apu ezért beindította a kocsi motorját és befűtötte az utasteret. Mi ott ücsörögve reggeliztünk, amíg ő sátrat bontott és bepakolt a csomagtartóba. Szomorú búcsút vettünk a szép táborhelyünktől, de megbeszéltük Apuval, hogy vissza fogunk ide jönni még. Innét a Cserhátba autóztunk Ősagárdra, ahol nemsokára Anyucival és barátokkal fogunk találkozni egy réten, ahol játszótér is van. Az a tervünk, hogy együtt kirándulunk kis barátainkkal és szülőkkel, amíg a faluban maradók bográcsban finom ebédet készítenek nekünk. Már igazán meleg volt, mire a Ősagárdra értünk és Apuval bementünk a helyi kiskocsmába, hogy neki kávét vegyünk és nekünk ropit, aztán kiültünk a padokra és majszolgattunk amíg Apuci megitta a kávéját. Hamarosan átmentünk a rétre, ahol először a játszótéren múlattuk az időt hármasban, majd találkoztunk egy barátságos cicával, akivel egészen addig játszottunk, amíg a többiek meg nem érkeztek. Anyucinak nagyon megörültünk és be is mutattuk neki a cicát, aki még egy ideig játszadozott velünk, aztán Pankáék anyukája Móni elkergette. Kicsit játszottunk még együtt, aztán kirándulni indultunk egy óriási rétre a hegyoldalon, amiről Apu már mesélt, hogy milyen szép. A faluban egy kicsit még sétáltam, de nemsokára felkértem magam Apu nyakába, úgyhogy egészen a magaslesig én ott utaztam. Még a falu határában találtunk akácfákat, amiről fürtökben téptük az akácvirágot, amit Apu megszerettetett velem nemrég. Divatot teremtettem ezzel, mert nemsokára a többiek is falták az akácvirágokat. A magaslesig még az utolsó kaptatón Apu velem a nyakában versenyt futott Simivel, aztán fent szuszogtak egy nagyot és bevárták a többieket. Minden gyerek felkapaszkodott a lesre, de a tűző napon nagyon meleg kezdett lenni, úgyhogy lassan vissza is fordultunk és lesétáltunk a rotyogó bográcshoz és a lent maradt Apukákhoz. Lefelé úton helyet cseréltem Noémivel, aki engem váltott Apu nyakában én pedig Anyu kezét fogva sétálgattam vissza. A faluba érve a többiekhez már készen várt az ebéd minket és nagy falatozásba kezdtünk. Miután mindenki jól belakott, mi egy szomorúfűz árnyékába heveredtünk, az Apukák pedig a kiskocsmába sétáltak sörözgetni és megnézni a Forma 1-es futamot. Mire az véget ért, már mi is elfáradtunk és megbeszéltük, hogy néhányan átmegyünk Vácra fagyizni. Az autóban elszunyókáltunk Noémivel, de ez természetes, hiszen nagyon kifáradtunk a friss levegőn az elmúlt napokban…
Már alig várjuk a következő kirándulást és sátrazást Noémivel! Addig is erről álmodunk még sokáig. Ja, és nem féltem! Nóri baba

2009. május 9., szombat

Gyadai rét (Cserhát)

'09.05.08.
Mit hittem egykoron, most látám, téves vala : az földi paradicsom nem csupán Zemplén vármegye hegyei közt búvik oly’ békés Zsidó-réten, s annak vidékén – lészen az mennyei béke Cserhát lankái közt is, mit én máma fedezék fel önnönmagamnak. Naszály hegyének északi völgyében rejtőzik érintetlen’ egykor Gyada falva, minek nyoma mára csupán vidék nevében rejlik, az falu enyészeté századok óta. Ez Gyadai-rét kiterjedt mezejével, azon elszórt fáival, ápolt magas leseivel békét ád erre tévedt vándor lelkének.

Az Gyadai-rét, s vidéke annak őskor óta lakott terület vala. Középkori Gyada falváról, s templomáról 1389-es esztendőből maradá fenn utókornak első írásos emlék. Törökdúlás idejében falu elnéptelenedett vala. Gyada templomát barbár török 1563-ban elbontotta, s köveit Vác város körüli fal megerősítésének czéljára használta fel. Ezt követőn e területet már csak pusztaként említik írások, amelyet hol az ősagárdiak, hol a nőtincsiek használtak szántóföldként akkoron. Török kiűzését követőn váci püspök birtoka lett vala. Birtokhatárokat jelölő VP feliratú, hárshegyi homokkőből faragott határkövek ma is láthatóak. Ez egykori falu közelében magányában árválkodó gémeskút jelzi, hogy a területet a XVIII-XIX. Században itt élő népek legeltetésre használták. Völgytalpon húzódó keskeny rét fokozatosan kiszélesedett vala, ilymód’ felvéve mai formáját annak. Az völgy bejáratánál kőfejtőt nyitottak, beljebb erdészeti őrházat majd egy vadászházat építettek legott. Egykoron vala legelőkből mára gazdag növényvilágú rétek illetve vadföldek lettek boldogítva azt, kinek ez szép.

Jómagam Kosd falva felől erdők fái közül kilépve csodálkozék rá e vidékre először mostan. Elébb önmagában állva lombos fa köszön reám – emitt kicsiny rét csupán, mi nyúlik közeli fákig, ám feljebb tekintvén Börzsöny magasai már emide látszanak. Elhagyván ezen bozótost messzi elnyúlik Gyada rétje, így csodálhatom hosszan ez elhagyott, csendes vidéket. Madarak tuczatjai repdesnek vidáman elibém, magam meg-meg állván próbálnék betelni e látvánnyal – ám az lehetetlen! Egymagam valék mostan e vándorúton, ilymód’ alkalmazkodnom nem kell társhoz, időm pedig lészen gazdagon. Uticzélom Óriások pihenője, éntőlem Katalinpuszta felé, másfél óra gyalogútra Kosd falvától. Álmélkodással töltém ez időt, próbálván meglelni legszebb szegletét e vidéknek, de ilyen annak nincsen : szép az mindenütt!
Magányos oszlopon jelzés irányít sűrűbe, hol rönkök fekszenek egymás mentén mesterin lerakva, mocsaras részen száraz lábbal átalvezetvén erre tévedő vándort. Az rönkhíd közepén billen nagyot, meglepvén éngemet az, s emmáron szekérútra vezetve, honnét már látni éjszakai pihenőt. Fából művészin ácsolt fedél eső ellen, annak előtte tűzrakó, s pad, asztal megfáradt lábat pihentetni. Még elébb négy deák, s tanítójuk jöve erdőből köszönve nagyot reám, s én fogadván azt viszont, majd nemsokra reájuk két vadász puskával tűne elém szekerükről pattanván, rönkhídon lépdelve setétedő homályba. Napot hold váltja, ám utóbbi fényének ereje előbbiével vetekszik – lámpás nélkül is belátni Óriások pihenőjét, s környékét. Tüzem felett szalonna perceg zsírját veszejtve, száraz veres csordogál gigámon alá – így szép e csendes éj!


’09.05.09.
Madarak ricsaja fú ébresztőt nékem hajnalban. Hűs a reggel, soká’ pihegek hálóhelyemen meleg zsákomban. Gondolatim rendezgetem dél utánra, midőn lyeányaimmal együtt Börzsöny hegyeibe menénk majdan amott éjszakázni – s mily’ nagy szó is ez Nórikának, kinek ez lészen majd első ily’ kalandok sorában!
6 elmúlott midőn reggelinek pástétomot falatozgatok, zsemlyét eszem ahhoz. Friss a reggel, bakancsra kapok hamar – vágyok rálelni az függőhídra Naszály oldalában, mit feszítettek fél esztendővel ezelőtt mély árok fölé, s híre még csak most jutá el mihozzánk. Jelzett csapáson bő fertály óra múltán meg is lelem azt reggeli félhomályban, s átal kelek azon, majd vissza ugyanott. Szép az, mentén pihenővel – elhozom még ide családom’, tudván hol búvik ez! Kosd falva felé visszaindulok kelet felé, ilymód’ kapván arczomba napnak erejét néha felhők által tompítván. Karnyújtásra éntőlem őz riad, majd biztos távolban megáll, s kíváncsin tekint vissza reám. Csendben állva nézzük egymást perczen át, majd lassan indulok utamra, s ő követ egy ideig, majd nagyokat ugorván erdő sűrejébe vész szemem elől. Ő utósó társam kosdi favágókig, kik már falu határában üdvözölnek. Eminnen helyi kiskorcsma reggeli frissítő nedűi után haza igyekszem kis családomhoz, s két lyeányomhoz, kikkel késő dél utáni órákban Börzsöny hegyeibe készülünk. Nagy kaland az – izgatottan tekintek elibé!

2009. május 2., szombat

Cserháti vándorút

'09.05.01.
Alig egy órával ennek előtt harangozának delet, s jómagam csendes magányomban Kosd határában, köves úton átal vetett sorompót kerülék épp’, így jutván bé házak közül erdő sűrejébe. Hosszú vándorút, mit e napra, s eljövőre eltervezék – másnapon 10 órakor családdal és barátokkal lészen találkozó Cserhát hegyei közt, távol e helyről, félszáz kilóméterre Kosd falvától. Lábam ereje teljében, kitartásom lehetetlent nem esmeri. Enyhe szellő lengedez mostan, de érezni azt alig, minthogy felhőtlen égből égető erejét érizteti vélem a nap korongja. Erdő élénk zöld lombkoronájából madárcsevely’ hallik – mintha mind túlkiabálni vágy’ a többit. Jó e „zajban” lépdelni, tudván hosszú télnek vége emmár, s jő a hosszú nyár – madarak hada is ennek örvend. Naszály csúcsára vezető ösvényhez érve új csapásra térek, keletre visznek e távolba vesző kanyarok, Ősagárd falva irányába. Lendületben a vándor ; érizem, gyors valék. Bő óra, s kiérek Naszály erdejéből, s alant, szántók megett már Ősagárd templomának tornya csillog szemembe. Jobbomon karám, a megett mangalicza konda hever árnyast lelve. Friss szántás festeni valón szép zöldje mosolyog reám, amint favágók szekere kerül éngemet, s eminnen már kanyar választ el csupán első cserháti falu határától Hamar békák éneke fogad, hol szép tavacska, s rendezett kert lészen tűzrakó, s padok közt – láccik, törődnek e hellyel itt lakó népek. Tekintetem korcsmát keres mohón, ám nem lel azt. Templom mentén vág balra fel utam, s már el is hagyám e falvat alig menve abban. Kulacsom vízzel töltve, szájam száraz – dombnak tetején iszom első kortyaim frissítvén magam. Papírosom (min utam előre eltervezém vala) nézve látom, fél órával is gyorsabb valék, mint gondolt. Nosza hát!, pihentem eleget, várnak cserháti lankák százai, lábam menni kész. Dimbes-dombos táj gyönyörűségével betelni nem tudok, ám szép, mit emitt látok mostan eltörpül az csodától, mi hosszan, s soká lészen társam Felsőpetény előtt. Ég kékjébe néhol felhők fehérje kúszik, míg alant mezők, s erdők zöldjét megtöri repce sárgájának tömege. Micsoda színkavalkád – hamisítatlan tavasz! Nem is oly’ messze éntőlem párocska mene vélem egyazon irányban. Nem kell sok, s már egymásnak kívánunk szép vándorutat mosolygón, gyors lépteimmel hagyván el őket. Repce földben nyom vész, balra toronyiránt térek (eminnen rálátni Felsőpetény házira), ám jelzést nem lelek. Égből kapott segítő jel nyomán rálelék szűk kis csapásra, hol sűrűbe vágok, s hamar cserjésben visz utam meredeken falu fele. Jobbomon távol tanácstalan látom elhagyott párt kutatni útjuk ; rájuk kiáltva mondám, miként lelik helyes ösvényt falunak. Utósó intések egymásnak, s nem látom őket többé. Falubéli kutyák ugatása fogad házak közt, ám korcsmát emitten is hiába kutatnék. Ha lészen is, t’án zárva vagyon. Romos épületek mentén visz az út cserháti lankáknak, szomjam előtör, s uralá testem. Méhkasok mellett nem pihegek, arrébb onnét füves rétet lelve vetém zsákom hátamról, s kőre ülve fújtatok nagyokat. Fák közt két vándor mene – éngem észre nem vesz egyik sem. Papírosom megírja, hogy e bő két óra, s még egy fél mi alatt emide eljuták vala, bőven gyorsabb, mint megtervezett. Vizem fogytán, eljövő faluban azt pótolnom kell kulacsomban, sem minthogy erdő mélyén száradjak el. Bakancsra kapok, s poros úton (esőt az régen látott) uradalmi határon menve, fenyvesek illatjában örülök, hogy emitten lehetek. Örülök annak monoton meneten egész’ Alsópetény falváig, hol végre korcsma fogad falu szívében – oda én sebtiben betérek. Vándorok zsákjai hevernek söntés füstjében – más is átélni jött Cserhát csodáit. „Fogadósné, Jóasszony! Flaska habzó serrel örvendeztesse e fáradt vándort, el ne száradjon az!” Hűs nedűt megkapván uccára lépek vissza, padra ülvén nézve falusi népek szorgosságát. Szomszéd portán lyeányok pakkolják lomjaik, szemben vendégfogadó, hol éhes ajkak falják illatozó falatjaik sorra, ucca pediglen teli vidám helyiekkel, kik t’án majálist ünneplének vala, oly jó kedélyűek mind. Korcsmába visszalépvén korcsmárosnét kérem, kulacsom telítse friss vízzel, midőn látott zsákok birtokosai baráti szóval lépnek énhozzám. Tudakozódnak hová e menet, míg ők mondák Duna irányába vándorolnak kék ösvényen hosszan. Jó utat kívánunk egymásnak, s ők nyugatnak el, míg én hegynek fel, Romhány városa felé. Helyi porta előtt még csodára lelek : kőből faragott szobor, mi ábrázol esmeretlen szentet, ki kisded Jézust tartá ölében, vala az kereszten megfeszítve. Széles mosollyal megfestem e fura művet, s hamarost’ erdőbe érek esmét. Kiterjedt gesztenyésben vadászház mentén fut utam. Szép, kőből és fából óriás tornácczal megépített erdei lak, erdő sűrejében, annak csendjében hívogatón álla, minek előtte padok, asztalok, kőből rakott tűzrakó. Megcsodálva azt, menék tova mostanra ötödik órája úton. Bal lábamba égető érzés hasít – nem kellemes az! Hiszem, hamar múlté lehet e hasogató fájás, s már kaptatok is hegynek fel, követve jelölt csapásom útját. Erdő mélyében, fenyvest épp’ magam megett hagyván, füves út vezet mélybe, hol már hallik Romhány városából idáig szűrődő zene – ünnepli amott a tömeg nyár eljöttét. Messzi még az város, odáig még hegynek menni köll sokszor, s onnét völgybe le alá majd’ annyiszor. Lendületem lassuló, lépteim fájók, bal lábamra lépve botra támaszkodva valék képes csak menni. Fák koronáiból elibém tűnik Romhány templomtornya, ám eminnen is meg van az még bő fél óra gyalogút. 7 óra felé jár, midőn első házak közé érek, kemény döngölt úton, mi lábamnak nem kedves. Kétbodony felé út vezet ki, határban fogadó az Fáradt Vándorhoz. Magamra vevén e czégért, s annak nevét betérek oda. Dús keblű, mosolygós lyeány jöve elibém, s kérdém: „Csapra vert hordó van –é, s ád e az habzó sert bőven?”Válasza igenlő, s hellyel is kínál azonnal. Bohémia főztje az, mi hűsít – élvezettel kortyolom azt. Bő fertály órát is elücsörgök, majd útra készen készülődnék … ám bal lábam nem enged. Éles, égető fájdalom uralá bokám, s lépni nem enged az. Próbát tevék eccer, majd még, de ráébredék : e vándorút mára ehelyütt bevégeztetett. Koszt, kvártély után kérdezek, s jó fogadós lyeány máris kedvembe tesz: kulcsot kapok szobához, hol elalhatok, s konyhába izen kuktának, mondva lakomát kíván e vándor, tűzre a hússal – s teríték a lakomát elibém hamarost’. Lábam pihentetve megülök hosszan fogadóban, kezemben könyv, előttem mint ürül egyik korsó, terem helyibe azt követő. Odaki’ éj leszállt, magam is megfáradtam. Szobámba felbicegvén vetett ágyba heveredek, s kerülget is az álom…

’09.05.02.
Sűrű felhők mögül nap hiába próbál előtörni. Lábra állok, s mit tapasztalok, bíztató lészen : bal lábam nagyot pihent. Zsákomból kenyér, s kolbász, nomeg új hagyma kerül terítékre, s midőn reggeliként falom azokat, kopogó hang hallik. Ablakhoz lépve úton, s tetőn cseppek láccanak, mik lassan megszínezik a tájat – esik. Korai indulásom gondolatát elseprem, bevárom inkább míg elvonul e vihar. Otthonról üzenet jöve: 9 óra magasságában család, s barátok csemetékkel útra kelnek nyomomban, s t’án Szécsénke előtt szekérúton beérnek engemet. Nosza, talpra hát!, összepakkolva zsákom kapom, s fogadó korcsmájába visszatérvén frissítő reggeli italt főzetek. Eső csendesedik odaki’, majd felhőkkel elvonul az délnek. Búcsút inték hát, s nyolcz után fél órával már útra is kelék. Tegnap óta emmáron harminczadik kilóméteren is túl lábam éledezik, s örvendék annak. Kétbodony falva már napsütéssel örvendeztet, zápor nyoma elillanóban. Hosszú az út még Szécsénkéig, ám útnak kétharmadán befut szekerein sok jó barát, s család. Egymásnak megörülvén kezet rázunk, ölelkezünk, csókolunk – kinek mi dukál, majd együtt szekéren Szanda falvába hajtunk, ott kiskorcsmában sert, s egyéb frissítő nedűt inni. Térképet olvasunk amottan, s megtervezzük közös utunk Sasbércz ormára, mit Ádámmal három hete már megesmertünk mink, s most annak szépét megosztani vágyunk ez többiekkel. Szanda határában sorompóig menénk még nem lábon, ám eminnen gyermek, asszony, s ember zsákjaik kapván együtt vonul meglesni a szépet. Idő, mi reánk vár tavaszi : midőn felhő úszik mifölénk, s szellő kél, úgy tél lehellete fú, ám ’mint nap süté hátunk, s szél csitul, úgy jő nyárnak heve mireánk. Kicsiny lyeányom, Nórika lába fáradt, síráma szűntelen – nem kell sok, s teherként vevém nyakamba őtet, hol csitul bánata. Sok gyermek fut-szalad, nem fárad, szülő vélük lépést tartani alig bír. Pappenheim gróf eccervót vadászlakja máma nyitva, s beléptidíjat megfizetve lépcsőn kaptatunk mindahányan annak tetejébe, onnét Palócország csodáit meglesni. Odafent szél tombol, de az mit onnét látunk feledteti vélünk fázós hideget. Körbe tekintvén elláthatunk Naszályon túl Börzsöny hegyeire (ah, be messzi is az! Amonnét jövék – nehezen hihető!), elibénk terül Szanda vára, északnak tótok országa, keletnek már Mátra magasai. Toronyban sokáig nem időzünk, onnét visszaereszkedünk vadászház „kertjébe”, hogy padok várják az megfáradt vándorokat. Zsemlye, víz, nomeg finom sült kerül elő, mit gyermek éhesen fogyaszt, hogy azt kaczagva fussa le kergetőzve a réten, ezenközben Ricsi zsákjának rejtekéből seres flaskák bújnak elibénk – jó apák azt kortyolják vidáman. Balázzsal ösvényt kutatunk vissza, hátha van visszaút diversus. Tisztást lelve, s onnét alátekintve látjuk utat, min ide felkapaszkodtunk, ám amoda le sűrű, szúrós cserjében vezet vadcsapás, hol gyermek elvész, veszélyes az annak. Többiekhez visszatérve lassan útra kész lesz mindenki. Még együtt tisztásra visszasétálunk, majd visszaútra indulunk. Tóparton vad által széjjel tépett madár holtján szörnyűlködik sok csemete, onnét őket elvonva vidám szaladással tudatosul őbennük, hogy eminnem már csak lefelé van. Magasles vonzza mind felmászni oda – Verácska, jó feleségem segíti, s vigyázza őket odafent. Szekereink elérvén Romhányba hajtunk, Fáradt Vándor fogadóját felkeresni, s ott lakomázni egyet. Amottan ér véget e szép május eleji vándorút Cserhát szívében.