2014. február 3., hétfő

Kis Mána (Börzsöny)


2014.02.01.
A diósjenői kakasok éneke fagyos hajnalra ébresztett.

Ugyanúgy válhatott a három éves térképem elavulttá, mint ahogy az én tájékozódásom is megkophatott a sűrű hegyoldalon. Egy tény: sokszor elbizonytalanodtam.
A Királyháza előtti kőfejtőtől még egy darabon kanyarog egy dózer útnak tűnő csökevény, ám aztán hamar a semmibe vész az is.
Fagyott ujjvégekkel forgattam a térképet abban a reményben, hogy rálelek valós pozíciómra. A magány ilyen helyzetekben előny is, hiszen nincs kinek magyaráznom átmeneti szerencsétlenkedéseimet, ezáltal akarva-akaratlanul önbizalmat öntve magamba, minthogy a választott irány helyes is lehet akár. A hegyoldalban felettem megelevenedő havas hegyoldalon négy őz sziluettjét lehetett kivenni élesen, majd egyre halványodva, amint kíváncsian visszatekintgetve rám távolodtak tőlem, mígnem egy kiszögelés mögött végleg eltűntek. A térkép jelei alapján itt már bizonyosan máshol álltam, mint azt szerettem volna. A felettem magasodó hegyoldal sűrű fái között a Kis Mána csúcsát láttam lelki szemeim előtt, ám a tény, hogy az valóban az, már nem volt annyira egyértelmű számomra. Az utamat keresztező méretes vízmosás peremét meglovagolva nekivágtam hát a környék legmeredekebb kaptatójának. A komoly szembeszél párosult a hajnali faggyal és kettejük násza közel sem volt lelkesítő, ám a meredélynek hála fázni egy pillanatig sem tudtam. Amint sikerült felhágnom a tetőre, még mindig sűrű erdőség fogadott, a térképen fellelt tisztásnak nyomát sem láttam. Ekkor láttam elérkezettnek az időt, hogy műholdas segítséget kérjek, és meglepődve tapasztaltam, hogy gyakorlatilag jó helyen tétovázom; alig 50méterre lehetek a kitűzött célomtól, csupán folytatnom kell a már alkalmazott irányban történő folyamatos haladásom.
A szemem elé kerülő látvány talán le is nyűgözött volna, ha nem tépett-szaggatott volna mindenhol a viharos, jeges szél. Minthogy ide jelölt ösvény nem vezet, így valóban érintetlen volt a tisztás. A vadetető környékén friss élelem csillogott a hó fehérjében, ezt leszámítva azonban semmi nyoma nem volt emberi beavatkozásnak.

Nem éreztem magamban indíttatást, hogy soká’ elidőzzek a fagyos viharban, így inkább nyakamba vettem a tájat – mondanom sem kell, elsőre nem a helyes irányban. Felülírva korábbi döntésemet, újabb semmibe vesző csapáson indultam neki, a fejemben megbúvó kompassz alapján, ami kivételesen helyes irányt jelzett. Belefutva azonban a környék második legmeredekebb hegyoldalába, megmagyarázhatatlan kényszert érezve ereszkedésnek kezdtem az alant csordogáló patak irányába. Félúton meglepetésemre egy faház tűnt fel a horizonton, mely azonban sem a térképen, sem a GPS-en nem mutatkozott. Kíváncsiságomtól hajtva elkanyarodtam felé és igazán kellemes erdei házikóba botlottam, mely környéke táborozásra is alkalmasnak tűnt.
Ekkor már karnyújtásnyira csörgedezett alattam a Kemence patak fagyos vize, melyen átevickélve magam a hófödte erdei útra értem, amely összeköttetést képez Diósjenő és Kemence között. Más feladatom nem is maradt hátra, minthogy felleljem a közelben leparkolt autót és a műszerfal mögött német precizitással elhelyezett radiátor segítségével felolvasszam könnyed hajnali túrában elfagyott végtagjaimat.